Är ett Sam's Club-medlemskap värt det? (2023)

När du hör orden "grossistklubb", vart tar du vägen först? Förmodligen tillCostco. Sam’s Club, å andra sidan, glöms ofta bort, även om den ger många av samma förmåner och rabatter till medlemmar.

Med knappt 600 platser utspridda över 44 delstater kan man hävda att Sam’s Club förtjänar lika mycket fanfar som Costco. Med ett liknande utbud av produkter, gratisprover som smakar lika bra och ett billigare medlemskap (!), erbjuder Sam’s Club fördelar som liknar de för sin motsvarighet – inklusive Member’s Mark, sitt eget butiksmärke som konkurrerar med Costcos Kirkland-linje. Om du funderar på att investera i ett grossist-klubbmedlemskap bör du hålla Sam's Club igång när du funderar över dina alternativ.

Men innan du lägger över dina surt förvärvade pengar i utbyte mot ett medlemskort till Sam’s Club (eller till någon annan grossistklubb), bör du noga väga för- och nackdelar för att se till att medlemskapet faktiskt är värt pengarna.

Hur mycket kostar ett medlemskap? Och vilka är de olika typerna av medlemsnivåer?

Ett standardmedlemskap i Sam's Club är $45 per år, medan Sam's Plus-medlemskapet är $100. Båda medlemsnivåerna kommer med ett kort (plus ett gratis hushållsmedlemskap att dela på), samt möjligheten att lägga till extra medlemskap för $40 per år. De erbjuder också medlemsförmåner, som tillgång till Sam's Club Tire & Battery-center och bensinstationer. Och med lagerklubbens nuvarande kampanj kan nya medlemmar få$45 rabatt på deras första köp i klubben (på $45 eller mer)när de går med – så länge du använder krediten inom 60 dagar efter att den laddats in på ditt nya konto, gör det i princip ditt medlemskap gratis för året.

(Video) Watch This Before You Decide To Join Sam's Club

Sam's Club Plus-medlemskapet på högre nivå kommer med tillgång till ytterligare förmåner, inklusive möjligheten att tjäna 2 % i kontantbelöningar (upp till $500 per år) på kvalificerade köp. Belöningar läggs till ditt Sam’s Club-konto i slutet av varje medlemsår och kan tillämpas på köp som görs online, i butik eller i klubbens mobilapp. (Du har också möjlighet att lösa in dem mot faktiska kontanter i handen.) För att få tillbaka din medlemsavgift på 100 USD måste du spendera minst 5 000 USD under hela året. Sam’s Club Plus-medlemmar får förmåner som gratis frakt på onlinebeställningar och rabatter på glasögonbågar och linser också.

Sam's Club erbjuder ocksåstuderandeochmilitära medlemskap, och liksom Costco kostar var och en samma som ett standardmedlemskap ($45 per år) och kommer med ett presentkort vid registrering.

Och Sam's Club-medlemmar är berättigade att ansöka omSam's Club Mastercard, som utmärker sig för sin fantastiska 5% cashback-ränta på bensin.

Sträcker sig medlemskapet till SamsClub.com?

Om tanken på att handla i butik får dig att känna dig obekväm just nu, kan du fortfarande dra nytta av Sam’s Clubs låga priser online: Båda medlemstyperna kan användas på SamsClub.com. Medlemmar har också möjlighet att välja leverans samma dag eller två dagars matvaror, samt hämtning vid kanten. Sam's Club-webbplatsen är dock inte exklusiv för medlemmar. Icke-medlemmar kan också handla online, men de kommer att mötas av en avgift på 10 % i kassan.

(Video) The EXCLUSIVE Sam's Club Offer You Won't Believe | How to Save at Sam's Club

Generellt sett kanske ett medlemskap inte är värt dina pengar om du handlar online på Sam’s Club så sällan att avgiften på 10 % blir mindre än kostnaden för ett årligt medlemskap. (Du kommer att förlora pengar om du spenderar mer än $550 per år på SamsClub.com.) Och om du handlar stora föremål (som elektronik) online utan medlemskap, se till att besparingarna du får inte kompenseras av tilläggsavgiften. Det är då det är dags att betala ut ditt eget medlemskort – eller att shoppa runt i andra butiker, som Best Buy eller Walmart, som inte kräver ett medlemskap.

Är ett Sam’s Club-medlemskap värt det om du inte handlar i lösvikt?

Sam's Club (tillsammans med alla andra grossistmegabutiker) är tilltalande för shoppare eftersom det ger medlemmarna möjlighet att köpa varor i stora mängder. Att köpa i lös vikt kan innebära att säkra bättre priser per artikel, vilket kan leda till stora besparingar.

Men att köpa i bulk kanske inte är något för dig. Kanske saknar du utrymme för att förvara dina transporter, eller så har du inte en familj som är stor nog att putsa bort dina färskvaror innan de blir dåliga. I det här scenariot kanske ett Sam’s Club-medlemskap inte är värt det, om du inte utnyttjar de andra medlemsförmånerna.

Sam’s Club erbjuder till exempel konkurrenskraftiga medlemspriser på däck från en mängd olika märken, med ett installationspaket som kommer med livstidsunderhållstjänster som balansering, rotation och reparation av punktering. Du får också tillgång till akut vägassistans dygnet runt i tre år från inköpsdatumet, vilket inkluderar saker som bogsering, hjälp med punktering, bränsleleverans, lockouttjänster och starthjälp. Du kan få tillbaka din medlemsavgift om du slutar med att byta ut ens ett däck.

(Video) IS SAM'S CLUB MEMBERSHIP WORTH IT? | SAM'S CLUB VS COSTCO | VLOG

Ett annat sätt att göra ett medlemskap i Sam's Club värt det utan att köpa i bulk är att dra fördel av dess rabatterade presentkort. Oavsett om du köper dem för att ge bort i present eller för att använda på egen hand, kan du enkelt spara allt från 15 % till 30 %. Du kan till exempel göra målCold Stone Creamery-presentkort till ett värde av 30 USD för 22,50 USD– det är åtminstone en fri kon.

Det finns andra sätt att tjäna pengar tillbaka från Sam’s Club utan att köpa saker som du inte har plats för eller helt enkelt inte kan äta på egen hand. Fråga några vänner eller familjemedlemmar om de skulle vara intresserade av att dela ett medlemskap med dig (liksom de saker du köper i stora mängder). Det är dock bara medlemmar som får göra inköp, så du måste ersätta den person som agerar som primär kortinnehavare efteråt.

Kan jag använda klubbens tjänster utan medlemskap?

Oavsett grossistklubb måste du vanligtvis vara medlem för att få de allra bästa erbjudandena den har att erbjuda. Men det finns vissa delar av Sam's Club som inte bara är avstängda för medlemmar.

Vem som helst kan köpa receptbelagd medicin på Sam’s Club-apoteken (och du kommer inte att drabbas av 10 % icke-medlemsavgift på dessa köp heller). Inte alla platser har apotek, så kolla med din lokala butik innan du åker dit. Icke-medlemmar kan också få synundersökningar på ett Sam's Club Optical Center, även om du inte kommer att kunna köpa glasögon eller kontakter. Och i stater som förbjuder försäljning av alkohol genom arrangemang endast för medlemmar, kan du fylla på med vin, öl eller sprit på Sam's Club utan medlemskap. Du kommer helt enkelt inte att kunna beställa i förväghämtning i klubben.

(Video) SAM'S CLUB SHOP WITH ME | NEW SAM'S CLUB CLOTHING FINDS | AFFORDABLE FASHION

Kan jag handla på klubben utan medlemskap?

Det korta svaret? Ja, men bara om du är tillsammans med någon som har ett medlemskap. Om du handlar på Sam’s Club sällan är det förmodligen inte värt att spendera dina surt förvärvade pengar på ett medlemskap. Men det betyder inte att du inte behöver besöka grossistklubben då och då, som när det är din tur att vara värd för Thanksgiving.

Sam's Club tillåter medlemmar att ta med sig upp till två gäster medan de handlar. Kom bara ihåg: Endast medlemmar kan göra köp, så du måste betala tillbaka personen senare. En gång utfärdade Sam's Club endagsgästkort, men det nyligenavbröt detta alternativ— Så det verkar som att det enda sättet att komma in i lagret utan att investera i ditt eget medlemskap är att tagga med en vän eller en familjemedlem.

Så, är priset för ett Sam's Club-medlemskap värt det?

Potentiellt. Det finns inget entydigt svar – det varierar faktiskt från person till person. Ett Sam's Club-medlemskap definitivtburkvara värt det, beroende på hur ofta du går och vad du köper. Om du går till storaffären bara några gånger om året för din årliga synundersökning eller för att hämta några saker till en stor fest du är värd för, är det förmodligen bättre att ge ett medlemskap vidare (särskilt om du har en vän eller släkting som kan ta med dig som gäst). Men om du vet att du kommer att använda ditt medlemskap i sin fulla omfattning, shoppa de håliga gångarna tillräckligt ofta för att dina årliga besparingar uppväger den årliga medlemsavgiften, kan det mycket väl vara värt inträdespriset.

Videos

1. How To Make $3,000 A Day With A Costco Membership
(William Rivera)
2. Defendant collapses in court after guilty verdict
(CBS News)
3. How to Shop at Costco Without a Membership
(Sam and Addison Jarman)
4. I've changed my mind...
(Tangerine Travels)
5. BEST MEXICO CITIES to live on $1000/mo
(Tangerine Travels)
6. Tips och tricks om kanalmedlemskap med Jessica Kellgren-Fozard
(YouTube Creators)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Dr. Pierre Goyette

Last Updated: 04/02/2023

Views: 5245

Rating: 5 / 5 (50 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Dr. Pierre Goyette

Birthday: 1998-01-29

Address: Apt. 611 3357 Yong Plain, West Audra, IL 70053

Phone: +5819954278378

Job: Construction Director

Hobby: Embroidery, Creative writing, Shopping, Driving, Stand-up comedy, Coffee roasting, Scrapbooking

Introduction: My name is Dr. Pierre Goyette, I am a enchanting, powerful, jolly, rich, graceful, colorful, zany person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.